شرایط استخاره تلفنی و نظرات مراجع در خصوص استخاره تلفنی

با ورود فناوری به دنیای روزمره مردم، برخی فعالیت های مذهبی نیز با ابزار دیجیتالی انجام می شود؛ مثل استخاره با پیامک یا تلفن ثابت. استخاره تلفنی این روزها یکی از نمونه های استفاده از فناوری های جدید برای امور دینی مردم است.

استخاره تلفنی

عده‌ای با برقراری پیوندهایی میان دین و تکنولوژی کارکردهای مثبت و سازنده‌ای از فضای مجازی ارائه داده و برخی آن را به ابزاری برای سوء استفاده تبدیل کرده‌اند که در این رابطه مسئله استخاره با تلفنهای هوشمند شایسته تأمل است.

در تماس با شماره استخاره تلفنی، تلفن گویا می گوید که شما با پایگاه حجت الاسلام «…» تماس گرفته اید. با فشاردادن شماره مربوط به استخاره، ابتدا از مخاطب خواسته می شود که شرایط استخاره را بشنود.

هفت شرط در این قسمت به مخاطب گوشزد می شود که عبارتند از:

۱- استخاره صلاح شما در انجام دادن یا ندادن کاری را مشخص می کند.

۲- اختیار در انجام دادن یا ندادن کار باید بر عهده فرد باشد.

۳- برای هر کاری فقط یک با ر می توان استخاره گرفت.

۴- استخاره نباید سبب دوری از عقل و دانش شود.

۵- نیت نباید خلاف شرع باشد.

۶- قبل از استخاره تحقیق و مشورت صورت گیرد.

۷- باید توجه کرد که استخاره فقط صلاح فرد را مشخص می کند نه دلخواه او را.

پس از شنیدن شرایط استخاره، دعا استخاره پخش می شود که با نوایی مذهبی، ترجمه فارسی دعا استخاره به مخاطب عرضه می شود. در این دعا گفته می شود که خدایا اگر این کار برا من خیر است، آن را برا من مقدر کن. پس از استخاره شماره پیگیری به فرد داده می شود و اعلام می شود نتیجه استخاره تا دو ساعت دیگر رو شبکه قرار می گیرد که با تلفن می توان نتیجه استخاره و آیه مورد استناد آن را شنید.

اما مساله این است که برخی از کارشناسان دین گفته اند استخاره های که به صورت پیامکی و نوار ضبط شده است، بدون اعتبار هستند.

نظر مراجع در مورد استخاره تلفنی:

شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از محدث کاشانی و او نیز از مدخل منظوم محقق طوسی ساعاتی را برای استخاره نقل کرده که این امر نشان دهنده ضرورت در نظرگرفتن زمان مناسبی برای انجام استخاره است، اما این روزها با استفاده از سیستمهای الکترونیکی و اینترنتی در هر ساعت از شبانه روز می توانید استخاره بگیرد.

دفتر پاسخگویی به سوالات شرعی آیت الله نوری همدانی در رابطه با انجام استخاره های تلفنی، اینترنتی و به طور کلی سیستمهای هوشمند گفت: اگر استخاره کننده برای انجام این استخاره از قرآن یا تسبیح استفاده می کند، استخاره موثق است.

هم استخاره و هم فردی که استخاره را انجام می دهد باید از شرایط لازم برخوردار باشند. وی افزود: انجام استخاره ها و ارائه پاسخهای تصادفی که از قبل نوشته یا ضبط شده معتبر نیست. استخاره کننده باید برای فردی که درخواست کرده با استفاده از تسبیح یا قرآن استخاره را انجام دهد نه اینکه نتایج آن از قبل موجود باشد.

نماینده دفتر پاسخگویی به سؤالات آیت الله مکارم شیرازی: هم استخاره و هم فردی که استخاره را انجام می دهد باید از شرایط لازم برخوردار باشند.

دفتر پاسخگویی به سؤالات شرعی آیت الله وحید خراسانی: استخاره کننده در انجام استخاره بی اثر نیست، حال فرد استخاره کننده، با وضو بودن، رو به قبله بودن و خلوص وی در انجام استخاره مهم است. برخی ها هم با تفضل خداوند از آیات مطالبی را درمی یابند که سایرین نمی توانند. نمی توان گفت انجام این استخاره ها که از فرد استخاده کننده هیچ اطلاعاتی در دست نیست معتبر باشد.

معایب استخاره تلفنی:

استخاره تلفنی,گرفتن استخاره تلفنی,استخاره تلفنی معتبر

استخاره تلفنی با مشکلات قانونی همراه هست

اما از سوی دیگر، گرفتن استخاره تلفنی با مشکلات قانونی هم همراه است. مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال هم اعلام کرده تاکنون هیچ مجوزی برای تبلیغات استخاره تلفنی صادر نشده و اینگونه موارد از دید ما مشکل شرعی و عرفی دارد. مخاطبان پیام های تبلیغاتی می توانند صحت متن های ارسالی را از طریق واحدهای مرکز توسعه فناوری اطلاعات پیگیری کنند و بنابراین مجوز رسانه های آنلاین که یک شکل آن تلفن گویا است، بنا به ضوابطی ارایه می شود که تلفن های استخاره از این قاعده مستثنا هستند.

نتیجه این حرف مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این است که استخاره های تلفنی غیرقانونی هستند. بنابراین به خودی خود، استخاره های پیامکی هم غیرقانونی تلقی می شوند.

 

منابع:

feydus.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.