مسعود پزشکیان: نشسته شعار ندهیم، بایستم و عمل کنیم

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که به همت انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی دانشگاه تهران در محل سالن فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان این‌که «بنده در جایگاهی نیستم که بنشینم و شعار بدهم بلکه باید بایستم و عمل کنم»، اظهار کرد: در آن زمان ما هم وکیل و وزیر را نقد می‌کردیم اما آن‌چه به یاد دارم این است که با دوستان‌مان در انجمن اسلامی می‌گفتیم که به هر حال این افراد بازنشسته می‌شوند و باید خودمان کاری کنیم تا وقتی نوبت‌مان رسید، درست کار کنیم. ما تصمیم گرفتیم درس بخوانیم و خواندیم و حتی جایگاه‌های مهم را هم گرفتیم اما یک چیز را فراموش کردیم. وقتی به مقامی رسیدیم فراموش کردیم که برای چه آمده‌ایم. امروز نوبت شماست و فراموش نکنید وقتی به قدرت رسیدید، درست کار کنید و مثل ما نباشید.

وی تاکید کرد: ما اگر راست می‌گفتیم، باید جواب دانشجو را به درستی می‌دادیم. رییس دانشگاه ما فردی ناتوان بود و من حتی اداره یک بخش را به او نمی‌سپردم. اما اشکال ندارد. ما اگر استاد خوبی بودیم و به دانشجویان خوب درس می‌دادیم، آن رییس دانشگاه هرگز نمی‌توانست بگوید که چرا خوب کار کردید. ما خودمان نکردیم.

وی با انتقاد به مکانیزم پرداخت تعرفه‌های پزشکی گفت: بسیاری از هم‌دوره‌ای‌های ما که حتی به جبهه هم رفتند، فراموش کردند که برای چه این راه رفتند و سعی دارند پول بیشتری جمع کنند؛ چرا که این مکانیزم پرداخت اشتباه است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «رسول الله(ص) فرمود خدا رحمت کند کسانی که جهاد اصغر را تمام کردند  و جهاد اکبر را شروع کردند. جهاد اکبر می‌دانید یعنی چه؟ یعنی در مسند امور قرار بگریم و کار انجام دهیم.» خطاب به دانشجویان افزود: الان هرچقدر داد می‌زنید، بزنید اشکال ندارد، این عدالت‌خواهی را با آزادی عجین کنید. هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، اما با فکر کار کنید. این جور نیست که اراده کنید هر کاری می‌خواهید انجام دهید، درست ماندن زمان می‌برد.

وی با طرح این پرسش که «آیا همه کسانی که ادعا می‌کنند باید عدالت اجرا شود زمانی در قدرت بوده‌اند، عدالت را اجرا کرده‌اند؟» اظهار کرد: عدالت ترک و کرد، عرب و عجم نمی‌شناسد. عدالت برخورد منصفانه با انسان‌ها است. عدالت این نیست که هرکس را تملق و چاپلوسی کنند بیارند و حاکم کنند و آدم‌های توانمند را به جرم این که فتنه‌گر هستند را کنار بگذاریم.

وی خطاب به دانشجویان تاکید کرد: برای فردا خودتان را آماده کنید، ارزان خودتان را نفروشید. اگر کسی باشید که خودتان را نمی‌فروشید که امری جداست، اما اگر خواستید بفروشید بهای خود را ارزان نگویید. ما دو اشکال داشتیم؛ جنگ، افراد خوب‌ و صادق‌ را گرفت. کسانی که با تمام وجود می‌خواستند این مملکت به توسعه برسد جان خود را از دست دادند اما ما ته‌تغاری‌ها ماندیم که ادای آن‌ها را هم نمی‌توانیم در بیاوریم. خدا کمک کند بتوانیم راه شهدا را برویم و شرمنده مردم نشویم.

پزشکیان راه‌حل مشکلات را گفت‌وگو عنوان کرد و گفت: در مجلس هم گفتم ما عدالت و و حدت نداریم. بعضا برون داد کار ما در جامعه موجب بروز اختلاف می‌شود.

وی با اشاره به خطبه‌ای از امیرالمونین تاکید کرد: تا جایی می‌توانید اختلاف نکنید. اگر مردم پشتوانه دولت و مجلس باشند، هیج قدرتی نمی‌تواند غلطی کند. برای این‌که مردم حامی ما باشند، باید گره و عقده را از دل مردم بزداییم.

وی با اشاره به هفته وحدت و ولادت پیامبر اکرم (ص) تصریح کرد: هیچ راهی نداریم جز آن‌که انصاف را حاکم کنیم. ما می‌توانیم دست به دست هم داده و مملکت را از وضعی که به آن دچار شده، نجات دهیم.

عضو فراکسیون امید مجلس خطاب به دانشجویان گفت: فردا از آن شماست و شما آینده را خواهید ساخت؛ پس خودتان را برای ساختن فرداها با همیت ارزش هایی که از ان حرف میزنید، آماده کنید. چرا باید برای یک عمل جراحی معمولی ۳۰ میلیون تومان پول مطالبه کنم. ما چنین می‌کنیم و همین خودمان هستیم که می‌توانیم این روند را اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: من حرفی برای گفتن جز همان که گفتید ندارم، بنابر این بار دیگر تکرار می‌کنم خودتان را برای فردا آماده کنید.

به گزارش ایسنا، وی در نشست پرسش و پاسخی که پس از اتمام سخنرانی اش در دانشگاه تهران برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره این‌که عزمی در مجلس برای مبارزه با مفاسد وجود دارد؟ هنگامی که با درخواست مجری برنامه مبنی بر این‌که کوتاه پاسخ دهد روبرو شد، در یک کلام گفت: خیر! عزمی وجود ندارد. اگر بخواهید موضوع را شرح میدهم اما اگر پاسخ کوتاه میخواهید باید بگویم خیر!

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات و برنامه مجلس برای رفع حصر اعلام کرد: کمیته حصر تشکیل شده و سرگرم مذاکره با سران قوا هستند. خود آقای روحانی هم اخیرا البته بدون اینکه اسمی بیاورد، به این مسئله اشاره کرد. نمی‌شود ما در دانشگاه کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم و اسم نخست وزیر این مملکت را نیاوریم. نمی‌شود از آزادی حرف زد اما تاریخ را نادیده بگیریم. به هر حال پیگیری می‌شود و قول‌هایی داده‌اند که امیدوارم این قول‌ها به نتیجه برسد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره فراکسیون اقوام اظهار کرد: این دو لبه شمشیر است. اگر به اختلافات دامن بزنیم درست نیست. اما هدف از تشکیل این فراکسیون پیگیری اصل ۱۵ قانون اساسی در مورد آموزش زبان ترکی است. اگر در چارچوب این مطالبه را پیگیری نکنیم تبدیل به بستری برای سواستفاده بیگانگان می‌شود. ما باید خودمان مطالبات قومی را دنبال کنیم که بیگانگان سواستفاده نکنند.

وی همچنین در پایان درباره مطالبات رای دهندگان در تشکیل کابینه گفت: فکر نمی‌کنم روحانی نمیخواست وعده های خود را عملی نکند. بعضی اوقات معذوریت هایی وجود دارد. ایراد کار در روند معرفی وزرا این بود که مشورتی صورت نمی‌گرفت. بهتر بود مشورت میشد حتی اگر نمیخواست گوش نمیکرد.

Check Also

مخالفت وزیر ارتباطات بامصوبه مهم مجلس

در پی تصویب ماده چهار طرح خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما در …